109 Lockhart Road
Wanchai, Hong Kong
 




The Bar Wanchai Deserves

Home | Pictures | Drinks & Snacks | Sports & Events | Foam Party | Party Package | Press | Location


Newsletter


109, Lockhart Road
Wanchai, Hong Kong
Tel (852)2861-3336



Recent visits
Mountain View, USA
Woodbridge, USA
Russian Federation
Auburn Hills, USA
Auburn Hills, USA
Hong Kong
Beijing, CHN
Wilmington, USA
Wilmington, USA
Wilmington, USA








Sports & Events



Please find below the sport events shown on our large screen or one of the LCD-TVs. If there is a game you would like to see that is not listed, please contact us by e-mail subscription@bar109.com or call (852)2861-3336. Maximum of 3 games simultaneously. Please make a reservation for a specific game. First come, first served.
  • Sunday Afternoons - If you still have energy after a long Saturday night or need to recharge for the week to come, then join the party at noon time on Sundays. Packed!
  • Open Mic comedy nights. Join us for a good laugh. It is Open Mic, you are very welcome to tell your story. Every Monday night in English, every 1st and 3rd Tuesday in Cantonese. Shows start at 8:30pm.
  • Book your private party at BAR109! Enquiries welcome. Small party, big events, graduation party, birthday party, etc. we have all it takes to make your event a memorable one. Private lounge available! Check details, call BAR109 or come in person to draft your event and we will make it happen!
  • Crazy Hour runs from 3pm till 6pm, excluding Sundays. Happy Hour 6pm till 9pm, excluding Sundays.
On our big screens

Friday - January 17, 2020
Adelaide United vs Melbourne Victory at 4:30pm
India vs Australia at 4:30pm
Mens Combined Downhill - Wengen, Switzerland at 5:20pm
Brive vs Stade Francais at 7:00pm
Cardiff Blues vs Calvisano at 7:00pm
London Irish vs Scarlets at 7:00pm
Pau vs Leicester at 7:00pm
Toulon vs Bayonne at 7:00pm
Zebre vs Bristol Bears at 7:00pm
Slopestyle - Laax, Switzerland at 7:30pm
Mens Combined Slalom - Wengen, Switzerland at 8:30pm
QF 3 - Alexandra Palace, London at 9:00pm
Womens Relay - Ruhpolding, Germany at 10:00pm

Saturday - January 18, 2020
SKA Saint Petersburg vs Jokerit at 12:30am
HS 142 Qualifying - Titisee-Neustadt, Germany at 12:55am
QF 4 - Alexandra Palace, London at 3:00am
Schalke 04 vs Borussia Monchengladbach at 3:30am
Fulham vs Middlesbrough at 3:45am
Rangers vs Stranraer at 3:45am
Club Deportivo Leganes vs Getafe at 4:00am
Live Coverage from Mayakobas El Camalen Golf Club at 4:00am
Live Coverage from Stadium Course, La Quinta at 4:00am
Newport Gwent Dragons vs Enisei-STM at 4:00am
Worcester vs Castres at 4:00am
Sporting CP vs Benfica at 5:15am
New York - J.P.Morgan Tournament of Champions - Womens & Mens Fin als at 8:00am
Carolina Hurricanes vs Anaheim Ducks at 8:30am
Dallas Mavericks vs Portland Trail Blazers at 10:30am
Vladimir Shishkin v Ulises Sierra - Sloan, Iowa, USA at 11:00am
Live Coverage from Sentosa Golf Club at 12:00pm
Melbourne Stars vs Perth Scorchers at 12:40pm
Brisbane Roar vs Wellington Phoenix at 2:00pm
Australia U19 vs West Indies U19s at 4:00pm
Live Coverage from Abu Dhabi GC, Abu Dhabi, UAE at 4:00pm
South Africa vs England at 4:00pm
Sydney Thunder vs Sydney Sixers at 4:10pm
Melbourne City vs Newcastle Jets at 4:30pm
Manchester United U18s vs Liverpool U18 at 7:00pm
Levante vs Deportivo Alaves at 8:00pm
Queens Park Rangers vs Leeds United at 8:30pm
Watford vs Tottenham Hotspur at 8:30pm
Benetton Treviso vs Leinster at 9:00pm
Lyon vs Northampton at 9:00pm
SF 1 - Alexandra Palace, London at 9:00pm
Arsenal vs Sheffield United at 11:00pm
Brighton and Hove Albion vs Aston Villa at 11:00pm
Edinburgh vs Agen at 11:00pm
Manchester City vs Crystal Palace at 11:00pm
Norwich City vs Bournemouth AFC at 11:00pm
Southampton vs Wolverhampton Wanderers at 11:00pm
Wasps vs Bordeaux Begles at 11:00pm
West Ham United vs Everton at 11:00pm
Harlequins vs Clermont Auvergne at 11:15pm
Ulster vs Bath at 11:15pm

Sunday - January 19, 2020
Half-Pipe - Laax, Switzerland at 12:30am
Live Coverage from Mayakobas El Camalen Golf Club at 1:00am
Sassuolo vs Torino at 1:00am
Barrow vs Bromley at 1:20am
Exeter vs La Rochelle at 1:30am
Newcastle United vs Chelsea at 1:30am
Osasuna vs Real Valladolid at 1:30am
Partick Thistle vs Celtic at 1:30am
Red Bull Leipzig vs FC Union Berlin at 1:30am
Sale Sharks vs Glasgow Warriors at 1:30am
New York Islanders vs Washington Capitals at 2:00am
Feyenoord vs Heerenveen at 2:45am
SF 2 - Alexandra Palace, London at 3:00am
Dundee vs Motherwell at 3:20am
Napoli vs Fiorentina at 3:45am
Eibar vs Atletico Madrid at 4:00am
Live Coverage from Stadium Course, La Quinta at 4:00am
New Orleans Pelicans vs Los Angeles Clippers at 4:30am
Montreal Canadiens vs Vegas Golden Knights at 8:00am
Julian Williams vs. Jeison Rosario at 9:00am
Vancouver Canucks vs San Jose Sharks at 11:00am
Hobart Hurricanes vs Adelaide Strikers at 11:45am
Live Coverage from Sentosa Golf Club at 12:00pm
Western Sydney Wanderers Women vs Perth Glory Women at 1:00pm
Western United vs Central Coast Mariners at 1:00pm
Western Sydney Wanderers vs Perth Glory at 3:30pm
Live Coverage from Abu Dhabi GC, Abu Dhabi, UAE at 4:00pm
South Africa vs England at 4:00pm
Brisbane Heat vs Melbourne Renegades at 4:10pm
India vs Australia at 4:30pm
Mallorca vs Valencia at 7:00pm
AC Milan vs Udinese at 7:30pm
Birmingham City Ladies vs Manchester City Women at 8:00pm
Manchester United Women vs Tottenham Hotspur Women at 8:00pm
Nottingham Forest vs Luton Town at 8:00pm
Final - Alexandra Palace, London at 9:00pm
Munster vs Ospreys at 9:00pm
Real Betis vs Real Sociedad at 9:00pm
Saracens vs Racing 92 at 9:00pm
Burnley vs Leicester City at 10:00pm
Everton Womens vs Reading FC Women at 10:00pm
Lecce vs Inter Milan at 10:00pm
Southern Knights vs Boroughmuir Bears at 10:00pm
Hertha Berlin vs Bayern Munich at 10:30pm
Bristol Ladies vs Liverpool Ladies at 11:00pm
Dundee United vs Hibernian at 11:00pm
Villarreal vs Espanyol at 11:00pm
Montpellier vs Connacht at 11:15pm
Toulouse vs Gloucester at 11:15pm

Monday - January 20, 2020
Liverpool vs Manchester United at 12:30am
Genoa vs Roma at 1:00am
SC Paderborn vs Bayer Leverkusen at 1:00am
Athletic Bilbao vs Celta Vigo at 1:30am
Final - Alexandra Palace, London at 3:00am
Juventus vs Parma at 3:45am
Barcelona vs Granada 74 at 4:00am
Live Coverage from Mayakobas El Camalen Golf Club at 4:00am
Live Coverage from Stadium Course, La Quinta at 4:00am
Carolina Hurricanes vs New York Islanders at 6:00am
Live Coverage from Melbourne Park, Kooyong Stadium at 8:00am
New York Rangers vs Columbus Blue Jackets at 8:00am
Sydney Sixers vs Melbourne Stars at 3:40pm
South Africa vs England at 4:00pm
Perth Scorchers vs Sydney Thunder at 6:40pm

Tuesday - January 21, 2020
Atalanta vs SPAL at 3:45am
West Bromwich Albion vs Stoke City at 4:00am
Live Coverage from Melbourne Park, Kooyong Stadium at 8:00am
Minnesota Wild vs Florida Panthers at 9:00am
Live Coverage of the Stage 1 at 10:30am
Melbourne Renegades vs Hobart Hurricanes at 4:10pm

Wednesday - January 22, 2020
HV71 vs Linkopings at 3:00am
Norwich City U18s vs Manchester United U18s at 3:00am
Aston Villa vs Watford at 3:30am
Bournemouth AFC vs Brighton and Hove Albion at 3:30am
Crystal Palace vs Southampton at 3:30am
Everton vs Newcastle United at 3:30am
Sheffield United vs Manchester City at 3:30am
Chelsea vs Arsenal at 4:15am
Live Coverage from Melbourne Park, Kooyong Stadium at 8:00am
Philadelphia Flyers vs Pittsburgh Penguins at 8:30am
Adelaide Strikers vs Melbourne Stars at 4:10pm
Live Coverage from Messe Dornbirn, Dornbirn, Austria at 9:00pm

Thursday - January 23, 2020
Live Coverage from Messe Dornbirn, Dornbirn, Austria at 3:00am
Leicester City vs West Ham United at 3:30am
Tottenham Hotspur vs Norwich City at 3:30am
Kilmarnock vs Celtic at 3:45am
Manchester United vs Burnley at 4:15am
Live Coverage from Melbourne Park, Kooyong Stadium at 8:00am
Columbus Blue Jackets vs Winnipeg Jets at 8:30am
Minnesota Wild vs Detroit Red Wings at 9:00am
Live Coverage of the Stage 3 at 10:30am
England U19s vs Australia U19 at 4:00pm
Brisbane Heat vs Sydney Sixers at 4:10pm
Newcastle Jets Women vs Perth Glory Women at 4:30pm
Live Coverage from Messe Dornbirn, Dornbirn, Austria at 10:00pm

Friday - January 24, 2020
Ak Bars Kazan vs Salavat Yulaev Ufa at 12:30am
SKA Saint Petersburg vs Barys Nur-Sultan at 12:30am
Wolverhampton Wanderers vs Liverpool at 4:00am
Live Coverage from Melbourne Park, Kooyong Stadium at 8:00am
Live Coverage of the Stage 4 at 10:30am
Wellington Phoenix vs Newcastle Jets at 2:15pm
New Zealand vs India at 3:00pm
Hobart Hurricanes vs Sydney Thunder at 3:10pm
India U19s vs New Zealand U19 at 4:00pm
South Africa vs England at 4:00pm
Melbourne Victory vs Sydney FC at 4:30pm
Perth Scorchers vs Adelaide Strikers at 6:10pm
Live Coverage from Messe Dornbirn, Dornbirn, Austria at 10:00pm
Premier League

Saturday - January 18, 2020
Watford FC - Tottenham Hotspur at 8:30pm
Arsenal - Sheffield United at 11:00pm
Brighton & Hove Albion FC - Aston Villa at 11:00pm
Manchester City - Crystal Palace at 11:00pm
Norwich City - AFC Bournemouth at 11:00pm
Southampton - Wolverhampton Wanderers at 11:00pm
West Ham United - Everton at 11:00pm

Sunday - January 19, 2020
Newcastle United - Chelsea at 1:30am
Burnley FC - Leicester City at 10:00pm

Monday - January 20, 2020
Liverpool - Manchester United at 12:30am

Wednesday - January 22, 2020
AFC Bournemouth - Brighton & Hove Albion FC at 3:30am
Aston Villa - Watford FC at 3:30am
Crystal Palace - Southampton at 3:30am
Everton - Newcastle United at 3:30am
Sheffield United - Manchester City at 3:30am
Chelsea - Arsenal at 4:15am

Thursday - January 23, 2020
Leicester City - West Ham United at 3:30am
Tottenham Hotspur - Norwich City at 3:30am
Manchester United - Burnley FC at 4:15am

Friday - January 24, 2020
Wolverhampton Wanderers - Liverpool at 4:00am

Thursday - January 30, 2020
West Ham United - Liverpool at 3:45am

Saturday - February 1, 2020
Leicester City - Chelsea at 8:30pm
AFC Bournemouth - Aston Villa at 11:00pm
Crystal Palace - Sheffield United at 11:00pm
Liverpool - Southampton at 11:00pm
Newcastle United - Norwich City at 11:00pm
Watford FC - Everton at 11:00pm
West Ham United - Brighton & Hove Albion FC at 11:00pm

Sunday - February 2, 2020
Manchester United - Wolverhampton Wanderers at 1:30am
Burnley FC - Arsenal at 10:00pm

Monday - February 3, 2020
Tottenham Hotspur - Manchester City at 12:30am
Eredivisie (Netherlands)

Saturday - January 18, 2020
PEC Zwolle v FC Utrecht at 3:00am

Sunday - January 19, 2020
Fortuna Sittard v Vitesse Arnhem at 1:30am
FC Twente v Groningen at 2:45am
Feyenoord v Heerenveen at 2:45am
AZ Alkmaar v Willem II at 3:45am
VVV-Venlo v PSV Eindhoven at 7:15pm
Ajax v Sparta Rotterdam at 9:30pm
Emmen v Heracles Almelo at 9:30pm
ADO Den Haag v RKC Waalwijk at 11:45pm

Saturday - January 25, 2020
FC Utrecht v ADO Den Haag at 3:00am

Sunday - January 26, 2020
Heerenveen v AZ Alkmaar at 1:30am
Heracles Almelo v Feyenoord at 2:45am
RKC Waalwijk v VVV-Venlo at 2:45am
Sparta Rotterdam v Fortuna Sittard at 3:45am
Vitesse Arnhem v Emmen at 7:15pm
Groningen v Ajax at 9:30pm
Willem II v PEC Zwolle at 9:30pm
PSV Eindhoven v FC Twente at 11:45pm

Saturday - February 1, 2020
AZ Alkmaar v RKC Waalwijk at 3:00am

Sunday - February 2, 2020
ADO Den Haag v Vitesse Arnhem at 1:30am
FC Twente v Sparta Rotterdam at 2:45am
Feyenoord v Emmen at 2:45am
PEC Zwolle v Groningen at 3:45am
Willem II v Heracles Almelo at 7:15pm
Fortuna Sittard v Heerenveen at 9:30pm
VVV-Venlo v FC Utrecht at 9:30pm
Ajax v PSV Eindhoven at 11:45pm

Saturday - February 8, 2020
Heracles Almelo v Fortuna Sittard at 3:00am
Jupiler League (Netherlands)

Saturday - January 18, 2020
Almere City FC - De Graafschap at 3:00am
Excelsior - Telstar at 3:00am
FC Eindhoven - Helmond Sport at 3:00am
FC Volendam - Jong PSV at 3:00am
MVV - N.E.C. at 3:00am
NAC Breda - Jong AZ at 3:00am
TOP Oss - SC Cambuur at 3:00am

Sunday - January 19, 2020
FC Den Bosch - Go Ahead Eagles at 9:30pm

Tuesday - January 21, 2020
Jong Ajax - FC Dordrecht at 3:00am
Jong FC Utrecht - Roda JC at 3:00am

Saturday - January 25, 2020
De Graafschap - MVV at 3:00am
FC Dordrecht - FC Eindhoven at 3:00am
Helmond Sport - FC Den Bosch at 3:00am
N.E.C. - Jong Ajax at 3:00am
Roda JC - FC Volendam at 3:00am
SC Cambuur - Jong FC Utrecht at 3:00am
Telstar - TOP Oss at 3:00am

Sunday - January 26, 2020
Go Ahead Eagles - NAC Breda at 9:30pm

Tuesday - January 28, 2020
Jong AZ - Almere City FC at 3:00am
Jong PSV - Excelsior at 3:00am

Saturday - February 1, 2020
Almere City FC - Telstar at 3:00am
Excelsior - NAC Breda at 3:00am
FC Den Bosch - Jong AZ at 3:00am
FC Eindhoven - De Graafschap at 3:00am
FC Volendam - Helmond Sport at 3:00am
MVV - Jong PSV at 3:00am
N.E.C. - SC Cambuur at 3:00am
TOP Oss - Roda JC at 3:00am

Tuesday - February 4, 2020
Jong Ajax - Go Ahead Eagles at 3:00am
Jong FC Utrecht - FC Dordrecht at 3:00am

Saturday - February 8, 2020
FC Dordrecht - Almere City FC at 3:00am
Go Ahead Eagles - FC Eindhoven at 3:00am
Helmond Sport - Excelsior at 3:00am
NAC Breda - TOP Oss at 3:00am
Roda JC - FC Den Bosch at 3:00am
SC Cambuur - MVV at 3:00am
Telstar - N.E.C. at 3:00am
Your day off

Saturday - January 25, 2020
Chinese Lunar New Years Day

Monday - January 27, 2020
Third day of Chinese Lunar New Year

Tuesday - January 28, 2020
Fourth day of Chinese Lunar New Year

Friday - February 14, 2020
Valentines Day

Saturday - April 4, 2020
Tomb Sweeping Day

Friday - April 10, 2020
Good Friday

Saturday - April 11, 2020
Holy Saturday

Sunday - April 12, 2020
Easter Sunday

Monday - April 13, 2020
Easter Monday

Thursday - April 30, 2020
Buddhas Birthday

Friday - May 1, 2020
Labour Day

Sunday - May 10, 2020
Mothers Day

Sunday - June 21, 2020
Fathers Day

Thursday - June 25, 2020
Dragon Boat Festival

Wednesday - July 1, 2020
Hong Kong Special Administrative Region Establishment Day







  Powered By
  FreakyFreaky
 
 
Copyright ©2020, BAR109   
All Rights Reserved