109 Lockhart Road
Wanchai, Hong Kong

The Bar Wanchai Deserves

Home | Pictures | Drinks & Snacks | Sports & Events | Slide Show | Foam Party | Party Package | Press | Location


109, Lockhart Road
Wanchai, Hong Kong
Tel (852)2861-3336

Recent visits
United States
United States

Sports & Events in BAR109

BAR109 - Regular Events
  • Please find below the sport events shown on our large screen or one of the LCD-TVs. If there is a game you would like to see that is not listed, please contact us by e-mail subscription@bar109.com or call (852)2861-3336. Maximum of 3 games simultaneously. Please make a reservation for a specific game. First come, first served.
  • Sunday Afternoons - If you still have energy after a long Saturday night or need to recharge for the week to come, then join the party at noon time on Sundays. Packed! The foam party starts at 5pm. Foam parties are scheduled in the Summer only.
  • Monday Nights - Comedy Night. Join us for a good laugh with the Stand-Up Comedy Show. It is Open Mic, you are very welcome to tell your story. Starts at 8:30pm, sharp.
  • Book your private party at BAR109! Enquiries welcome! Small party, big events, graduation party, birthday party, etc. we have all it takes to make your event a memorable one. Private lounge available! Check details, call BAR109 or come in person to draft your event and we will make it happen!
  • Crazy Hour runs from 3pm till 7pm, every day excluding Sundays.
  • Happy Hour runs from 7pm till 9pm, every day excluding Sundays.
On our big screens

Saturday - March 24, 2018
Round 2 from Buriram, Thailand at 1:15pm
Qualifying 1 - Melbourne Grand Prix Circuit, Melbourne at 2:00pm
Qualifying and Race 1 from Chang International Circuit in Buriram P rovince at 2:00pm
Qualifying 2 - Melbourne Grand Prix Circuit, Melbourne at 2:22pm
South Sydney Rabbitohs vs Manly Warrinagh Sea Eagles at 2:30pm
Central Coast Mariners vs Sydney FC at 2:35pm
Hurricanes vs Highlanders at 2:35pm
Qualifying 3 - Melbourne Grand Prix Circuit, Melbourne at 2:45pm
Hawthorn vs Collingwood at 4:00pm
South Africa vs Australia at 4:00pm
Parramatta Eels vs Cronulla Sharks at 4:30pm
Team Event from Planica, Slovenia at 4:45pm
Mens Free from Mediolanum Forum in Assago, Milan, Italy at 6:15pm
HS106 Event from Schonach, Germany at 6:45pm
Mens Pursuit from Tyumen, Russia at 8:00pm
Gundersen Event from Schonach, Germany at 8:45pm
Live Racing from Newbury and Bangor at 9:00pm
Live Racing from Doncaster, Lingfield Park, Wolverhampton, and T hurles at 9:15pm
Live Racing from Doncaster and Newbury at 9:30pm
Womens Pursuit from Tyumen, Russia at 9:45pm
Day 4 - Austin Country Club in Austin, Texas at 10:00pm
Northern Ireland vs South Korea at 10:00pm
Free Dance from Mediolanum Forum in Assago, Milan, Italy at 10:15pm
Saracens vs Harlequins at 11:00pm
Stormers vs Reds at 11:15pm

Sunday - March 25, 2018
Dumbarton vs Inverness Caledonian Thistle at 12:15am
Opening Round from Torun, Poland at 1:00am
England U21s vs Romania U21s at 1:15am
Luton Town vs Barnet at 1:15am
New England Revolution vs New York City FC at 1:30am
Newcastle vs Northampton at 1:30am
England U19s vs Latvia U19 at 2:00am
Semi-finals from North Bay, Canada at 2:00am
Day 6 - Venue Cymru, Llandudno at 3:00am
Dillian Whyte vs Lucas Browne - The O2 Arena at 3:00am
FC Dallas vs Portland at 3:30am
Ospreys vs Leinster at 3:30am
San Jose Sharks vs Calgary Flames at 4:30am
Live Racing from USA at 5:00am
Los Jaguares vs Lions at 5:40am
Columbus Crew vs DC United at 6:00am
Day 4 - Jean K. Freeman Aquatic Center in Minneapolis, Minnesota at 6:00am
New Jersey Devils vs Tampa Bay Lightning at 7:00am
Minnesota Wild vs Nashville Predators at 8:00am
GWS Giants vs Western Bulldogs at 9:00am
New Zealand vs England at 9:00am
Race - Melbourne Grand Prix Circuit, Melbourne at 1:10pm
HS225 Jump from Planica, Slovenia at 3:45pm
Perth Glory vs Melbourne Victory at 4:00pm
West Coast Eagles vs Sydney Swans at 4:00pm
AD Alcorcon vs Gimnastic of Tarragona at 6:00pm
Opening Round from Circuito do Estoril at 6:00pm
Chesterfield vs Notts County at 8:30pm
Chelsea Ladies vs Reading FC Women at 9:00pm
Leicester vs Wasps at 10:00pm
MX2 Race 2 from Grand Prix of La Comunitat, Valencia at 11:00pm
Portsmouth vs Oxford Utd at 11:00pm
TBC vs TBC at 11:00pm

Monday - March 26, 2018
MXGP Race 2 from Grand Prix of La Comunitat, Valencia at 12:00am
Race 6 from Martinsville Speedway at 12:30am
Live Racing from USA at 1:00am
Day 7 - Venue Cymru, Llandudno at 2:00am
Milwaukee Bucks vs San Antonio Spurs at 3:30am
TBC vs TBC at 4:00am
New Zealand vs England at 9:00am
South Africa vs Australia at 3:00pm
Live Racing from Taunton, Huntingdon and Market Rasen at 8:30pm

Tuesday - March 27, 2018
Northern Ireland U21s vs Iceland U21 at 2:45am
Warrenpoint Town vs Crusaders FC Belfast at 2:45am

Wednesday - March 28, 2018
England U19s vs Macedonia U19 at 1:00am
England U21s vs Ukraine U21s at 1:00am
Hungary vs Scotland at 2:00am
Germany vs Brazil at 2:45am
England vs Italy at 3:00am
Spain vs Argentina at 3:30am
Live WWE Late Night Smackdown at 7:00am
Cleveland Cavaliers vs Washington Wizards at 8:00am
Live Racing from Wincanton and Warwick at 8:30pm

Thursday - March 29, 2018
Liverpool U23 vs FC Porto U23 at 2:00am
Utah Jazz vs Boston Celtics at 9:30am
Adelaide Crows vs Richmond at 4:30pm
Perth Glory vs Sydney FC at 6:30pm
Live Racing from Wetherby at 8:30pm

Friday - March 30, 2018
Day 1 - Dinah Shore Tournament Course at 12:00am
Live 5 Star Wrestling from First Direct Arena at 1:30am
Phase 1 Week 9 - SSE Arena, Belfast at 2:00am
Blackburn Rovers vs Bradford City at 2:45am
Wakefield Trinity Wildcats vs Castleford Tigers at 2:45am
Day 1 - GC of Houston, Humble at 5:00am
New Zealand vs England at 5:00am
San Antonio Spurs vs Oklahoma City Thunder at 8:00am
Golden State Warriors vs Milwaukee Bucks at 10:30am
North Melbourne vs St Kilda at 1:00pm
South Sydney Rabbitohs vs Canterbury Bulldogs at 1:10pm
Chiefs vs Highlanders at 2:35pm
South Africa vs Australia at 4:00pm
Melbourne Rebels vs Hurricanes at 4:45pm
Adelaide United vs Wellington Phoenix at 4:50pm
Cronulla Sharks vs Melbourne Storm at 4:50pm
Oxford Utd vs Scunthorpe United at 7:45pm
Live Racing from Lingfield, Newcastle and Bath at 8:30pm
Featherstone Rovers vs Toronto Wolfpack at 10:00pm
St Helens vs Wigan Warriors at 10:00pm

Saturday - March 31, 2018
Day 2 - Dinah Shore Tournament Course at 12:00am
Llanelli Scarlets vs La Rochelle at 12:30am
Middlesbrough vs Wolverhampton Wanderers at 12:30am
Derby County vs Sunderland at 2:45am
Newcastle vs Brive at 3:00am
Day 2 - GC of Houston, Humble at 5:00am
Cleveland Cavaliers vs New Orleans Pelicans at 8:00am
Collingwood vs GWS Giants at 1:30pm
Sydney Roosters vs New Zealand Warriors at 2:30pm
Blues vs Sharks at 2:35pm
Brisbane Roar vs Central Coast Mariners at 2:35pm
South Africa vs Australia at 4:00pm
Brumbies vs Waratahs at 4:45pm
Girona vs Levante at 7:00pm
Crystal Palace vs Liverpool at 7:30pm
Live Racing from Haydock, Musselburgh, Kempton and Carlisle at 8:00pm
Live Racing from Musselburgh and Haydock Park at 8:30pm
Munster vs Toulon at 10:15pm
Bulls vs Stormers at 11:45pm
Premier League

Saturday - March 31, 2018
Crystal Palace v Liverpool at 7:30pm
Brighton v Leicester at 10:00pm
Man Utd v Swansea at 10:00pm
Newcastle v Huddersfield at 10:00pm
Watford v Bournemouth at 10:00pm
West Brom v Burnley at 10:00pm
West Ham v Southampton at 10:00pm

Sunday - April 1, 2018
Everton v Man City at 12:30am
Arsenal v Stoke at 8:30pm
Chelsea v Tottenham at 11:00pm

Saturday - April 7, 2018
Everton v Liverpool at 7:30pm
Bournemouth v Crystal Palace at 10:00pm
Brighton v Huddersfield at 10:00pm
Leicester v Newcastle at 10:00pm
Stoke v Tottenham at 10:00pm
Watford v Burnley at 10:00pm
West Brom v Swansea at 10:00pm

Sunday - April 8, 2018
Man City v Man Utd at 12:30am
Champions League

Wednesday - April 4, 2018
Juventus v Real Madrid at 2:45am
Sevilla v Bayern Munich at 2:45am

Thursday - April 5, 2018
Barcelona v Roma at 2:45am
Liverpool v Manchester City at 2:45am
Europe League

Friday - April 6, 2018
Arsenal v CSKA Moscow at 3:05am
Atletico Madrid v Sporting Lisbon at 3:05am
Lazio v Red Bull Salzburg at 3:05am
RB Leipzig v Marseille at 3:05am

Friday - April 13, 2018
CSKA Moscow v Arsenal at 3:05am
Marseille v RB Leipzig at 3:05am
Red Bull Salzburg v Lazio at 3:05am
Sporting Lisbon v Atletico Madrid at 3:05am
Eredivisie (Netherlands)

Sunday - April 1, 2018
PEC Zwolle v Sparta Rotterdam at 12:30am
Vitesse Arnhem v Roda JC Kerk at 12:30am
PSV Eindhoven v NAC Breda at 1:45am
ADO Den Haag v AZ Alkmaar at 2:45am
Willem II v FC Utrecht at 2:45am
VVV-Venlo v FC Twente at 6:30pm
Groningen v Ajax at 8:30pm
Heracles Almelo v Heerenveen at 8:30pm
Feyenoord v Excelsior at 10:45pm

Saturday - April 7, 2018
Excelsior v Willem II at 2:00am

Sunday - April 8, 2018
NAC Breda v Vitesse Arnhem at 12:30am
Jupiler League (Netherlands)

Sunday - March 25, 2018
Telstar - RKC Waalwijk at 2:45am
Almere City FC - FC Emmen at 8:30pm
FC Dordrecht - Go Ahead Eagles at 8:30pm
FC Volendam - FC Den Bosch at 8:30pm
Jong Ajax - Jong AZ at 8:30pm

Saturday - March 31, 2018
Almere City FC - Fortuna Sittard at 2:00am
De Graafschap - RKC Waalwijk at 2:00am
FC Den Bosch - MVV at 2:00am
FC Eindhoven - N.E.C. at 2:00am
FC Emmen - FC Dordrecht at 2:00am
FC Oss - Telstar at 2:00am
Go Ahead Eagles - Helmond Sport at 2:00am
Jong AZ - Jong FC Utrecht at 2:00am
Jong Ajax - Jong PSV at 2:00am
SC Cambuur - FC Volendam at 2:00am

Monday - April 2, 2018
De Graafschap - FC Den Bosch at 8:30pm
FC Dordrecht - Jong Ajax at 8:30pm
FC Volendam - Jong AZ at 8:30pm
Fortuna Sittard - Helmond Sport at 8:30pm
Jong FC Utrecht - Go Ahead Eagles at 8:30pm
Jong PSV - FC Oss at 8:30pm
MVV - FC Emmen at 8:30pm
N.E.C. - Telstar at 8:30pm
RKC Waalwijk - Almere City FC at 8:30pm
SC Cambuur - FC Eindhoven at 8:30pm

Saturday - April 7, 2018
Almere City FC - Jong FC Utrecht at 2:00am
FC Den Bosch - SC Cambuur at 2:00am
FC Eindhoven - De Graafschap at 2:00am
FC Emmen - FC Volendam at 2:00am
FC Oss - RKC Waalwijk at 2:00am
Go Ahead Eagles - Fortuna Sittard at 2:00am
Helmond Sport - MVV at 2:00am
Jong AZ - FC Dordrecht at 2:00am
Jong Ajax - N.E.C. at 2:00am
Telstar - Jong PSV at 2:00am
Your day off

Friday - March 30, 2018
Good Friday

Saturday - March 31, 2018
Holy Saturday

Sunday - April 1, 2018
Easter Sunday

Monday - April 2, 2018
Easter Monday

Thursday - April 5, 2018
Tomb Sweeping Day

Tuesday - May 1, 2018
Labour Day

Sunday - May 13, 2018
Mother's Day

Tuesday - May 22, 2018
Buddha's Birthday

Sunday - June 17, 2018
Father's Day

Monday - June 18, 2018
Dragon Boat Festival

Sunday - July 1, 2018
Hong Kong Special Administrative Region Establishment Day

Monday - July 2, 2018
Hong Kong Special Administrative Region Establishment Day observed

  Powered By
Great Staff
Copyright ©2018, BAR109   
All Rights Reserved